Unettomuuden syyt voivat joskus piillä kaukana, jopa lapsuudessa. RTT-terapeutti Eeva Pesonen käyttää syvärentoutusta päästäkseen kiinni alitajunnassa lymyäviin juurisyihin.
Turvattomuus, vaille jäämisen kokemus, vuorovaikutuksen puute äidin kanssa tai vanhat, käsittelemättä jääneet parisuhdetraumat. Muun muassa tällaisia syitä saattaa paljastua, kun päästään tarkastelemaan unettomuuden syvällä piileviä syitä.
”Tällaiset vaikeat kokemukset voivat aktivoitua nykyajan ylikuormittavissa tilanteissa. Jos turvattomuuden kokemuksista kumpuava ydinuskomus on, että mitä tahansa voi tapahtua, voi pelko estää nukkumasta hyvin”, Eeva Pesonen sanoo.
Hän on entinen taloustoimittaja, joka teki elämänmuutoksen vuonna 2017. Hän halusi tehdä työtä ihmisten hyvinvoinnin eteen ja kouluttautui mm. RTT- terapeutiksi.
Rapid Transformational TherapyTM (RTT) on terapiamenetelmä, joka sisältää elementtejä hypnoosista, hypnoterapiasta, neurolingvistisesta ohjelmoinnista (NLP) ja kognitiivisesta käyttäytymisterapiasta (CBT). RTT:n avulla pyritään pääsemään käsiksi alitajuntaan.
Tavoitteena on muuttaa vanhat uskomukset ja alitajuiset mallit, jotta voisi saada aikaan pysyviä muutoksia elämänsä.
RTT:n on kehittänyt brittiläinen terapeutti Marisa Peer jo yli 30 vuoden ajan. Pesonen kävi hänen koulutuksensa Lontoossa ja käyttää nyt mm. tätä menetelmää asiakkaiden kanssa. Asiakkaat kärsivät esimerkiksi unettomuudesta, ahdistuksesta, stressistä, itseluottamuksen puutteesta ja riippuvuuksista.
Menetelmä ei kuulu Valviran hyväksymiin ja valvomiin terapioihin. Pesonen ei ota asiakkaiksi akuutista psykoosista, skitsofreniasta tai bipolaarisesta häiriöstä kärsiviä. Monenlaisiin muihin ongelmiin apua kuitenkin haetaan.
”RTT:n etu on sen nopeus. Kun laittaa alitajunnan töihin, pääsee nopeasti kiinni alitajunnassa piileviin juurisyihin. Ihmisillä on usein vääristyneet selviytymismekanismit, jotka ovat kehittyneet kauan sitten häiritsevään tilanteeseen. Siksi ihminen saattaa käyttäytyä toistuvasti tavalla, joka ei oikeasti edistä hänen hyvinvointiaan”, Pesonen sanoo.
Hän käyttää mm. hypnoosia eli syvärentoutusta siihen, että alitajuiset mekanismit tulevat tietoisiksi.
”Syvä rentoutumisen tila on hyvä työkalu. Sen avulla ihminen itse oivaltaa, mikä hänen uskomuksistaan on haitallinen. Sen tilalle voidaan luoda uusia uskomuksia ja käyttäytymismalleja.”
Heti ensimmäisestä tapaamisesta asiakas saa mukaansa henkilökohtaisesti räätälöidyn nauhoitteen, jota hän kuuntelee vähintään 21 päivää session jälkeen päivittäin. Se vahvistaa tapaamisessa aikaansaatua muutosta. Tapaamisia on usein kaksi tai kolme, joskus myös enemmän asiakkaan tilanteesta ja tarpeista riippuen.
Comments